Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej.

Wysoki kontrast

 

 

BIP

Nie jest tajemnicą, że zarządzane przez ZUOP powierzchniowe składowisko odpadów promieniotwórczych po ponad 60-latach eksploatacji będzie niewystarczające, kiedy w polskim miksie energetycznym pojawią się elektrownie jądrowe.
Odpady promieniotwórcze nisko- i średnioaktywne produkujemy przecież na co dzień w medycynie, przemyśle i w nauce i kiedy dodamy do tego kombinezony załóg remontujących reaktor, wymieniane fragmenty jego instalacji i wyposażenia, okaże się, że wolumen nisko i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych do przetworzenia i składowania zdecydowanie wzrośnie.
Potrzebujemy więc nowego obiektu, który pomieści je wszystkie a jego budowę przewiduje Krajowy Plan Postępowania z Odpadami Promieniotwórczymi i Wypalonym Paliwem Jądrowym.
Wsparcie w realizacji takich projektów zapewnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
Eksperci MAEA spędzili tydzień 25- 29.09 w Warszawie, gdzie przeprowadzili szkolenie dla specjalistów Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Szkolenie objęło cały szereg aspektów technicznych bezpiecznej i zgodnej z przepisami realizacji projektu budowy nowego składowiska powierzchniowego dla odpadów nisko i średnioaktywnych: od kryteriów wyboru lokalizacji pod taki obiekt, przez wymagania projektowe i środowiskowe aż po przegląd wniosków wyciągniętych z doświadczeń krajów, które takie projekty z powodzeniem zrealizowały.
Omawiano więc przykład Bułgarii, która budując powierzchniowe składowisko dla odpadów promieniotwórczych wzorowała się na doświadczeniach Hiszpanii i Hiszpanii, która z kolei swój model realizacji projektu oparła na doświadczeniach francuskich.
Serdecznie dziękujemy ekspertom za ogromną dawkę wiedzy a uczestnikom szkolenia za otwarte głowy i gotowość do działania!

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.