Ponad 200 zwiedzających odwiedziło w sobotę Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszył się punkt edukacyjny Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, który działał na terenie XII Pikniku Militarnego.
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) otwiera się na zwiedzających dwa razy w roku. Pierwsza okazja do zobaczenia, jak ten obiekt wygląda w środku, to odbywające się w lipcu Dni Różana. Druga szansa do przejścia przez bramę KSOP nadarza się tradycyjnie we wrześniu, podczas organizowanego w Różanie Pikniku Militarnego.
W sobotę zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda proces przetwarzania i składowania odpadów promieniotwórczych w Polsce. O aspektach militarnych fortu i jego historii opowiadał dr Bogusław Perzyk, który od ponad 40 lat zajmuje się ochroną i opieką nad zabytkami techniki wojskowej.
W Forcie nr 1, gdzie odbywał się Piknik Militarny, działały zorganizowane przez nas warsztaty edukacyjne. Odwiedziło je kilkaset osób. Wyjaśnialiśmy zainteresowanym, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze. Każdy mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez granit, potas czy sól. Na przykładzie między innymi mydła, sproszkowanego pumeksu, kawy, ilustrowaliśmy przebieg procesu cementowania odpadów promieniotwórczych.
Gminie i miastu Różan serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w imprezie a wszystkim, którzy odwiedzili KSOP – za liczne przybycie i zainteresowanie.